Nuss Ameliyatı

Nuss ameliyatı uygulanmaya başlamadan önce pektus ekskavatum düzeltme ameliyatları uzun hastanede kalış süresi, uzun ameliyat süresi ve uzun iyileşme dönemi gerektiriyordu. 1987 de Amerikalı cerrah Dr. Donald Nuss'ın tıp dünyasına kazandırdığı yeni teknikle hastaların kısa sürede tedavisi mümkün olmuştur.

Nuss operasyonu; uygun vakalarda, en az 4 saat süren klasik Ravitch operasyonuna göre, çok daha kısa ameliyat süresi (15-20 dakika gibi), hasta konforu ve hızlı taburculuk süresi ile tercih edilmesi gereken yaklaşımdır. 8 yıl içinde 350 den fazla hastaya uyguladığımız Nuss yöntemi ile hasta memnuniyetini arttırmayı hedefledik.
*Nuss operasyonunda uygulanan tekniği kısaca özetlersek;

Hasta genel anestezi altında sırtüstü yatırılır. Göğüsteki çukurluğun en derin ve her iki yanda en yüksek noktası işaretlenir. Yanlarda işaretlenen noktalara yakın bir mesafeden 2 şer santimlik kesiler yapılır. Takılacak olan metal bar, bükücü aletle şekillendirilir. Metal bar rehber iple bağlanarak açıklığı yukarı bakacak şekilde geri çekilerek her iki ucu her iki yandaki kesilerden dışarı çıkacak şekilde yerleştirilir. Daha sonra özel döndürücü alet sayesinde metal bar göğüs boşluğu içinde göğüs kemiğini itecek şekilde 180 derece çevirilir. Genellikle tek tarafa yerleştirilen sabitleyici metal parça içinden geçirilip göğüs yan duvarındaki kaslara sağlam dikiş materyalleriyle sabitlenir.