Abramson Ameliyatı

Arjantinli göğüs cerrahı Dr. Horacio Abramson Nuss tekniğini modifiye ederek pektus karinatum hastalarına uygulayan ve başarılı sonuçlarını bilimsel toplantılarda dünyaya duyuran ilk bilim adamı oldu. Arjantinli göğüs cerrahı Dr. Horacio Abramson Nuss tekniğini modifiye ederek pektus karinatum hastalarına uygulayan ve başarılı sonuçlarını bilimsel toplantılarda dünyaya duyuran ilk bilim adamı oldu. Biz de bu tekniği Dr. Abramson’dan sonra hastalarımızda uyguluyoruz.

Bu teknikte Göğüs boşluğuna girilmez. Nuss tekniğindekine benzer, fakat farklı bazı özellikler taşıyan nikel – çelik alaşımı metal bar, uygun şekil verildikten sonra, cilt altında oluşturulan tünelden geçirilerek çıkıntının en belirgin olduğu düzeyde sternum üzerine baskı uygular ve her iki yandan çelik tellerle tespit edilmiş olan sabitleyicilere vidalanır.

Nikel ve çeliğe karşı alerjisi olanlarda titanyum alaşımlı bar kullanılmaktadır. 2-4 yıl kadar yerinde tutulan bu bar ve stabilizörleri belirlenen süre sonunda genel anestezi altında çıkartılır. Genel özellikleri olarak Nuss ameliyatıyla benzerlikler gösteren bu teknikle pektus karinatum olgularında başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Barı uyguladığımız hastalar ortalama 4-5 gün hastanede yatmaktadırlar. Hastanede hastaya verilen destek ağrının kesilmesinden ibarettir. Beşinci günde taburcu edilen hasta, 2-3 hafta daha evde aile desteğine ihtiyaç duymaktadır. Böyle bir ameliyatı düşünen kişinin 1-1,5 ay okul veya işinden uzak kalmayı göze alması gereklidir.