logo

Pektus Hakkında

Sebebleri (Etyoloji)

Pektus deformitesinin etyolojisi tam olarak bilinmemektedir. En yaygın kabul gören teori nedeni bilinmeyen bazı uyaranlara cevap olarak kıkırdak kostalarda aşırı büyüme sonucu deformitenin geliştiğidir. Anne karnında bası, raşitizm veya diyafram anomalilerinin de sternal traksiyonla pektus ekskavatum deformitesi etyolojisinde rol oynayabileceği öne sürülmektedir. Genetik faktörlerin rolü de olası etyolojik faktörler arasında sayılmaktadır. Her üç hastadan birinin ailesinde pektus deformitesi öyküsü vardır. Her beş hastadan biride skolyoz öyküsü vardır.

Özellikle aşağıda kalan kıkırdak kostalarda şekil bozukluğu vardır ve bu kostalar içeriye dönük - veya karinatum deformitesinde dışarıya dönük olarak uzamıştır. Şekil bozukluğu simetrik veya asimetrik olabilir. Ameliyatla çıkartılan kıkırdaklar incelendiğinde vakuolizasyon, aseptik nekroz alanları ve kartilaj hücre dizisinde bozulma görülmüştür.

Pektus ekskavatum, Marfan sendromu ile beraber görülebilir. Özellikle, skolyozu olan erkek çocuklarda eşlik eden Marfan sendromu olasılığı göz önünde tutulmalıdır.

GÖRÜŞME GÜNLERİ

WhatsApp görüntülü görüşme için irtibata geçiniz.

RANDEVU

+90 533 962 73 31 - Sekreter ve Sosyal Medya Sorumlusu

Dernek bünyesinde verdiğimiz tüm hizmetler ÜCRETSİZDİR. Whatsapp üzerinden görüntülü görüşme başlamıştır.