logo

Pektus HakkındaAskerlik Yükümlülüğü


Nuss veya Abramson ameliyatı uygulayarak bar yerleştirdiğimiz Kunduracı Göğsü ve Güvercin Göğsü tanılı hastalarımızın askerlik yükümlülüklerini yerine getirmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak, bar takılı pektus ameliyatlı hastaların, askerlik kararı alındıktan sonra 2 defa sevk tehiri ile bar çıkarılana kadar askerlikleri ertelenmektedir. İki kere, birer yıllık erteleme kararı verildikten sonra 3. yıl barı halen çıkarılmamışsa askere alınıp acemi birliği sonrası barının çıkarılması teklif edilmektedir. TSK'nın genel tercihi barın çıkarılmasından sonra askere almak şeklinde olmaktadır.

Bu nedenle askerliğini zamanında yapmak isteyen pektus deformiteli hastalarımıza NUSS ve ABRAMSON ameliyatlarını ya 18 yaşından önce ya da askerliğini yaptıktan sonra öneriyoruz.

Askere alınmış pektus hastaları Nuss ve Abramson ameliyatlarını birlikliklerinden sevk alarak merkezimizde yaptırabilirler. Ancak hastanede yattıkları ve raporlu olarak geçirdikleri sürenin toplam 1.5 (birbuçuk) ayı askerlik sürelerinden sayılmaktadır.

Bilgilerinize saygılarımızla

GÖRÜŞME GÜNLERİ

WhatsApp görüntülü görüşme için irtibata geçiniz.

RANDEVU

+90 533 962 73 31 - Sekreter ve Sosyal Medya Sorumlusu

Dernek bünyesinde verdiğimiz tüm hizmetler ÜCRETSİZDİR. Whatsapp üzerinden görüntülü görüşme başlamıştır.